Excel Uygulamaları

Excel Uygulamaları, internet ortamında Excel ile ilgili İngilizce olarak son derece güzel kaynaklar var. İnsanlar bilgilerini, tecrübelerini özgürce paylaşıyorlar ve paylaşanlardan birşey eksilmiyor.

Güzel dilimizdeki paylaşımlar hakkında ileride bunların söylenmesini istediğim için, Türkçe olarak içerik üretmeye 2016 yılında exceluygulamalari adresindeki blog ile başladım.

Excel Uygulamaları blog’umun bence en kıymetli olan ancak gözlerden uzak kalan kısmı, ücretsiz yardım sunmam idi. 2016 yılından beri bana e-posta veya iletişim formu aracılığı ile ulaşanlara, Excel ile ilgili sorunlarında çözüme giden yolda eşlik etmeye gayret ediyorum.

Paylaştıkça artan bilgi

Bilginin paylaştıkça arttığına, çözümden çok çözüme giden yol, bu yoldaki bilgi alışverişine önem veriyorum.

Excel konusundaki paylaşımlardaki amacım, sayısız kaynakta anlatılanların ötesinde, gerçek hayattan örnekler ile verimli ve vizyonlu paylaşımlar yapmak.

Umarım faydalı bulursunuz.

Ben kimim?
 • Excel ile TCMB Döviz Kurları ve Power Query ❤
  Excel ile TCMB Döviz Kurları zaman serileri arasında bağlantı kurmak ve sürekli olarak güncel veriyi çekmek mümkün ve çok kolay. Bu yazımızda Excel’de uzun zamandır yer alan ancak gündelik uygulamada çok da yaygınlaşamamış Power Query (Veri Al ve Dönüştür) özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Elbette Excel Uygulamaları felsefesine uygun olarak somut ve yaygın olarak kullanılan bir örnek […]
 • Excel ile Tablo Oluşturma
  Bazen en basit görünen işlemler, en önemli olanlardır. Excel ile Tablo oluşturmak da böyle. Her tablonun eşit yaratılmadığı şu Excel dünyasında, düzgün (ve kullanışlı) Tablolar ile işinizi nasıl kolaylaştırabilirsiniz birlikte inceleyelim.
 • Daha iyi Excel kullanmak için 5 altın kural!
  Daha iyi Excel kullanmak istiyorsunuz ama Excel programına nereden başlayacağınız sorusu kafa karıştırıyor. Daha iyi Excel kullanmanın tek bir doğru yolu yöntemi yok, ancak çok sayıda ve küçük dokunuşlar ile Excel kullanarak ürettiklerinizin kalitesini fark edilir düzeyde arttırmak çok kolay. Daha iyi Excel kullanıcısı olmak için 5 Altın Kuralı listeleyip, makalenin altında detaylıca inceleyeceğiz.
 • Yeni LET fonksiyonu
  Yeni LET fonksiyonu ile Excel ile gelir vergisi hesabı. Vergi dilimlerine göre gelir vergisi hesabını kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Yaşlandırma Raporu (ageing report)
  Yaşlandırma raporu (ageing report) ve Excel ile hazırlanmasını, en son “tefenli” isimli kullanıcıdan gelen talep üzerine kaleme aldık Uygulamalı bir örnek ile ele alalım…
 • Şifreli Excel Dosyaları Açma, Excel Şifre Kırma
  Excel’de dosyaları şifrelemenin, koruma altına almanın birkaç yolu var. Bu makalemizde şifreli excel dosyalarının, bilmediğimiz şifreyi açma, şifre kırma işlemlerinden bahsedeceğiz.
 • Şartlı Toplama İşlemleri
  Excel tabloları ile çalışırken, en sık gerek duyulan işlemlerden birisi de bazı verileri şartlı olarak toplamaktır. Belirli kriterleri sağlayan verilerin sayılması, toplanması gibi işlemleri kolaylıkla yapmak, büyük kolaylık sağlayacaktır. Her ne kadar Pivot tablolar ile ara toplamlar hızlıca alınabilse de, birden fazla şarta, koşula bağlı toplama yapma ihtiyacı duyabiliriz. Öncelikle yapılışını inceleyelim, sonrasında ise uygulama […]
 • Harf, Sayı ve/veya Karakter Dizileri Arasından Veri Ayıklama İşlemleri
  Excel ile işlemler yaparken, pek çok kez karşılaştığımız bir problemi ele alacağız bu yazımızda. Harfler, sayılar veya çeşitli karakterlerden oluşan diziler içinden veri ayıklama işlemi ile pek çoğumuz karşılaşmışızdır. Az sayıda veri olduğunda fazla üzerinde vakit kaybetmeden eski usuller ile kopyalayarak, istenmeyen kısımları silerek ve hatta bazen baştan yazarak aştığımız bir sorun bu. 
 • Pivot Tablo ile Ayrı Sayfalarda Yazdırma
  Pek çok durumda tuttuğumuz kayıtları ayrı kriterlere göre, aynı şablon düzeninde ancak ayrı ayrı özetleyerek çıktı almak durumunda oluyoruz. Bu incelememizde, tuttuğumuz merkezi bir veri dosyasından istediğimiz kriterlere göre ayrı özet tablolar halinde çıktı almanın yollarından birisini göreceğiz.
 • Mailings – Toplu Kartvizit Örneği
  Bu incelememizde, kuracağımız mailings (adres posta birleştirme) sistemi ile bir A4 sayfasında, birden fazla kayıt birleştireceğiz. Elimizde bulunan Excel listesine göre, örnek bir firmanın tüm çalışanları için kartvizit hazırlayacağız.
 • Mailings – İnternet Üzerinden Otomasyon
  Bu incelememizde internet üzerinden bir mailings (adres mektup birleştirme) sistemi kuracağız. Paylaştığınız bir link üzerinden veri toplayacağız, bu verileri istediğimiz bir şablona yazdıracağız, sonuçları arşivleyeceğiz ve her katılımcıya birer nüsha PDF olarak geri göndereceğiz. Ücretsiz form oluşturma yöntemi olarak da adlandırabiliriz.
 • Mailings ile Ayrı Dosyalar Oluşturma
  Mailings sistemi ile şablon ile bir Excel veri tablosundan çok nüshada evrak oluşturma işlemini daha önce incelemiştik. Şimdi biraz daha ileri düzey detaylara değineceğiz. Burada mailings ile her kayıt için münferit, ayrı Word dosyası oluşturmayı adım adım göreceğiz.
 • Mailings – Şablon ile çoklu dosya oluşturma
  Pek çoğumuz aynı şablon formatında evrakları defalarca hazırlamak zorunda kalıyoruz. Word sayfası olarak hazırlayacağımız herhangi bir şablonu kullanarak çok sayıda dosya oluşturabiliriz. Bankaların müşterilerine gönderdikleri toplu mailler bunların en bilinen örneklerinden birisidir, zaten bu işlemin İngilizce adı olan “Mailings” bu yazıda detaylıca incelenecek. Word ve Excel programları ile “mailings” resimli anlatımı bu sayfada sizlerle buluşuyor […]
 • Ücretsiz Excel Yardımı
  Günlük hayatınızda, iş alanında veya akademik ve sair konularda karşılaştığınız sorunlarınız için yardım talepleriniz var mı?
 • Excel Versiyonları Hakkında
  Öncelikle Excel ve genel olarak diğer ofis programları kullanırken, mümkün olduğunca en güncel versiyonun kullanılmasını tavsiye edeceğim. Herhangi bir reklam ve sair amacım olmamakla birlikte, Office 365 sitesi üzerinden size uygun aboneliği seçerek zahmetsiz bir şekilde her zaman en güncel versiyonu kullanmanın keyfini sürebilirsiniz.
 • Excel ile Yuvarlama İşlemleri
  Yuvarlama işlemleri, virgülden sonraki hane sayısı, istediğiniz sayının katlarına yuvarlama vs.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir